Sąstovis ir mastitas

P.S. Nei kiek neabejoju, kad postą koreguosiu sulaukusi daugiau IBCLC specialisčių įžvalgų, kritikos, patirčių. Tai nenustebkite, būtinai pažymėsiu visas korekcijas.

Naujasis (#36, 2022) mastito protokolas kelia audras žindymo specialisčių ir mamų galvose. Pasitelkus mokslines studijas ir medicinines, fiziologijos žinias buvo paneigtas kai kurių technikų veiksmingumas ar net jos įvertintos kaip bloginančios padėtį.

Mastitas yra krūties liaukų uždegimas (uždegiminis mastitas), kuris gali peraugti į bakterinį uždegimą (bakterinis mastitas), o po to į abscesą. Naujojo protokolo autoriai teigia, kad latakėlių susiaurėjimas įvyksta dėl uždegimo latakėlių epitelyje, patinimo aplinkiniuose audiniuose ir +/- disbiozės. Sveikame latakėlyje yra gausu įvairių bakterijų, tačiau sunykus šiai įvairovei pradeda dominuoti vienos ar kelių rūšių štamai, kurie normaliu atveju yra įprasta mikrobiotos dalimi. Išvešėję štamai sudaro mikrofilmą – plėvelę, kuri kartu su uždegimo sukeltu patinimu siaurina latakėlio diametrą ir apsunkina ar iš vis sustabdo pieno pratekėjimą.

Pav1 Sveiko, pusiau užsikimšusio ir visiškai užsikimšusio latakėlio pjūvis. Užsikimšimas sprendžiamas transporto analogija – ne didinant srautą, bet platinant pravažiavimo kelią.

Iki šiol buvo rekomenduojama kuo dažniau šalinti pieną „ištuštinant“ krūtį. Tai neatrodo prasminga žiūrint į krūties anatomiją; jeigu pratekėjimo kelias yra siauras ar uždarytas, nei srauto stūmimas, nei traukimas čia nepadės. Ir net priešingai, padidinta spenelio stimuliacija skatins pieno gamybą taip tik dar labiau didindama kamštį = pieno kiekį iki nepratekėjimo (užsikimšimo) taško.

Negaliu teigti, kad iki šiol naudoti stūmimo (švelnus masažas) ir traukimo (žindymo, pientraukio pagalba) metodai yra visiškai neveiksmingi. Tačiau naujų rekomendacijų ir išaiškinimų šviesoje manyčiau, kad tie metodai veiksmingi tik sąstovio pradžioje ir tuo atveju jeigu neužklupo disbiozė. Švelniu masažu (=stūmimu) galima varyti pieną spenelio link, o žindant ar švelniai (ne per stipriai, geriausiai rankomis traukiant) ištraukti latakėliuose esantį pieną net ir esant tam tikram susiaurėjimui dėl patinimo, kurį galima mažinti vėsinimu.

Pav.2 Vėsinimas ir laktacijos sumažinimas mažina aplinkinių audinių tinimą.

Naujųjų rekomendacijų autoriai atkreipia dėmesį į FIL baltymą (feedback inhibitor of lactation, lietuviškai laktacijos inhibitorius), kuris gaminasi kartu su pienu ir kuo pieno daugiau, daugėja yra ir FIL, kuris siunčia signalą smegenims, kad stabdytų pieno gamybą. Tokiu būdu pilna krūtis nustoja dar labiau pilnėti, o nepašalintas pienas rezorbuojasi atgal į organizmą.

Todėl rekomendacija leisti sergančiai krūčiai pailsėti nebeatrodo tokia keista. Bet reikia pastebėti, kad šis poilsis gali sumažinti pieno gamybą, todėl pasveikus galbūt prireiks krūtį daugiau pastimuliuoti ir atstatyti gamybą.

Labai įdomu buvo sužinoti, kad latakėliai krūtyje nėra išsidėstę vienakrypte autostrada (kaip schematiškai vaizduoja mokomoji literatūra), tai greičiau tinklas ir raizgalynė, sunku net suvokti kokiu būdu pienas sugeba iš ten ištrūkti. Svarstau, kad nepaaiškinami sąstoviai besikartojantys toje pačioje vietoje, kuriuos kartais patiria moterys, galbūt yra koks užsiraizgęs latakėlis, kuris nuolat užsispaudžia?

Pav.3 Ne vienakryptė autostrada, bet raizgalynė, taip atrodo latakėliai krūtyje. Paveikslėlis imtas iš protokolo autorės video prezentacijos.

IŠVADOS

  1. Sąstoviai ir uždegiminiai mastitai yra nesunkiai pagydomos būklės, kurioms antibiotikai nėra reikalingi. Žindymo nutraukti nereikia, bet būtina imtis gydomųjų priemonių.
  2. Sąstovio ar mastito metu nereikia žindyti ar traukti daugiau nei kūdikio poreikis ar specialiai apkrauti sergančią krūtį, nes laktacijos didinimas veda link hiperlaktacijos ir sąstovių bei mastitų pasikartojimo. Jeigu serganti krūtis yra visiškai užblokuota, ją reiktų palikti ramybėje vėsinant, atliekant limfos drenažo masažą (žr.toliau) ir vartojant antiuždegiminius medikamentus bei žindyti/traukti iš sveikosios.
  3. Jokių giluminių, stiprių, jėgos masažų!!! Jokių vibruojančių aparatų, tepalų ar mirkymų druskoje ir t.t. Švelnus masažas žindant ar traukiant yra galimas, bet jis neturi kelti skausmo.
  4. Mastitas nėra užkrečiamas. Net bakterinio mastito atveju pūliai niekuo nekenkia kūdikiui (žr.PSO šaltinį, nr.58) ir nėra niekaip užkrečiami. Nereikalinga jokia padidinta higiena ar aplinkos, įrankių, žaislų dezinfekavimas, sterilizacija.

GYDYMAS

  1. Uždegimo ir skausmo bei temperatūros mažinimas medikamentais (Ibuprofenas 800 mg kas 8 valandas ir/ar paracetamolis 1000 mg kas 8 valandas)
  2. Uždegimo mažinimas vėsa. Ledas (kurį pilnai atstoja gelinis kompresas iš šaldiklio ar šaldytų daržovių kaip žirneliai, pupelės pakelis iš šaldiklio), turi būti suvyniotas į audeklą (pvz virtuvinį rankšluostį ir pan.) ir suteikti malonią vėsą bei nesužeisti odos. Nelaikykite ant krūtinės ląstos prispaudę prie plaučių. Ledas gali būti dedamas kas valandą po 10 minučių arba pagal poreikį/savijautą ant karštų, raudonų ar patinusių vietų. Vėsinkite po žindymo/traukimo praėjus 10 minučių.
  3. Tinimas mažinamas limfodrenažiniu masažu. Rankas galite patepti aliejumi. Pirštais sukite 10 mažų apskritimų virš raktikaulio (žr. 4 pav.), paskui 10 mažų apskritimų pažastyje. Tęskite švelniai lyg glostytumėte katę braukdama per krūtį ranka nuo spenelio kaklo, pažasties link. Tokiu būdu aplinkiniuose latakėlių audiniuose prisikaupęs limfos skystis nutekės ir sumažės krūties patinimas ir kietumas.
  4. Manoma, kad pasikartojančių sąstovių ar mastitų atveju padeda cholino papildai.
  5. Hiperlaktacijos vengimas leidžiant sergančiai krūčiai daugiau pailsėti ar hiperlaktacijos mažinimas, kai ji jau yra.
  6. Svarbu – antibiotikai yra reikalingi tik bakterinio mastito atveju (jį nustato gydytojai) ir tik išbandžius konservatyvias vėsinimo, antiuždegiminių medikamentų ir drenažinio masažo priemones.
  7. Probiotikų vartojimas. Bakterinis mastitas yra disbiozės pasekmė, todėl mikrobiotos praturtinimas gali turėti teigiamos įtakos norint išvengti tolimesnių mastitų ar vartojant antibiotikus. Labai gaila, kad fermentuotas (raugintas) maistas nebuvo įtrauktas į rekomendacijas. Maistas, o ne sintetinės bakterijos yra sveikos mikrobiotos pagrindas, todėl jei tik kūdikio pilvelis leidžia, pirmiausia pasirūpinkite savo dieta. Dvi bakterijos yra nurodytos kaip ypatingai svarbios L.fermentum ir L.salivarius.
  8. Bakterinio mastito atveju antibiotikai gali būti vartojami oraliai. Hospitalizacijos atveju yra svarbu neišskirti mamos ir žindomo kūdikio bei nenutraukti žindymo. Pirminiais antibiotikais įvardinti Dicloxacillin arba flucloxacillin 500 mg 4x dienoje, 10-14 dienų.
Pav.4 Limfodrenažinis krūties masažas.

ŠALTINIAI

  1. Naujasis mastito protokolas: https://www.bfmed.org/assets/ABM%20Protocol%20%2336.pdf
  2. Protokolo autorės prezentacija: https://media.pdx.edu/media/t/1_4lda5ay2